Коротко про дозаторах
З дозаторами та дозуванням кожен з нас стикається практично кожен день, але часто не надає цьому значення. Погодьтеся, хто буде замислюватися над тим, яким способом ми відміряємо борошно при готуванні або заливаємо бензин в автомобіль. В побуті, проблема дозування для нас або занадто незначна (як у випадку з борошном), або вже вирішена нашим продавцем. Інша справа, промисловість – виробник або продавець стикається з такими з обсягами продукту, відміряти які «на око» просто нереально. У цьому випадку, виходом із ситуації може бути використання промислового дозатора.
Дозатором називають пристрій, отмеряющее певну (задану) дозу (порцію) якого-небудь продукту. Дозатори бувають різних видів і відміряють продукти різними способами, в зв'язку з чим, людині, що вперше зіткнувся з промисловим дозуванням, досить складно зробити правильний вибір.
Дозатор (аналог - диспенсер) – пристрій, призначений для дозування різних продуктів (речовин): твердих сипучих матеріалів, паст, рідин або газів. Буває наступних видів: об'ємний, масовий і вагової (автоматичний і неавтоматичні). Існують наступні способи дозування: масовий, об'ємний та ваговий.
Дозатор масовий - пристрій, дозуюче продукт масовим способом дозування - шляхом вимірювання кількості продукту, що пройшов через певний простір. Масовий спосіб дозування використовує принцип вимірювання кількості продукту, що пройшов (подається) через певний простір і застосовується, переважно, для дозування рідин, паст і газів. Вимірювання доз в масовому способі відбувається з допомогою см3 або літрів. Найбільш класичним застосуванням масового способу дозування бензину на АЗС.
Об'ємний Дозатор - пристрій, дозуюче продукт об'ємним способом дозування - шляхом заповнення продуктом (речовиною) вільного простору (об'єму). Класичним прикладом неавтоматичного об'ємного дозатора є мірний стакан.
Об'ємний спосіб дозування заснований на принципі заповнення продуктом певного вільного простору і використовують для вимірювання стандартні міри об'єму – см3 або літри. В основному, застосовується для дозування рідин, паст і газів, але може також використовуватися для дозування різних сипучих матеріалів. При цьому, об'ємне дозування сипучих продуктів передбачає подальший перерахунок об'ємних мір у більш звичні вагові.
Дозатор ваговий - пристрій, дозуюче продукт шляхом вимірювання ваги продукту. Класичним прикладом неавтоматичного вагового дозатора є ваги.
Ваговий спосіб дозування заснований на вимірюванні ваги продукту і відмірювання його за цим критерієм з використанням стандартних мір ваги – кілограм і грам. Ваговий спосіб застосовується практично до будь-яких видів продукту і є найбільш поширеним.
Вагові дозатори завдяки своїй точності знайшли широке застосування в складних і точних технологічні процеси. Серед вагових дозаторів особливе місце займають дозатори дискретної дії.
У промисловості дозатори дискретної дії використовують, як правило, в процесах, що передбачають розміщення обладнання на висоті, а дозатори безперервної дії застосовують у процесах з горизонтальним розміщенням обладнання і конвеєрним транспортуванням матеріалу. Для дискретних дозаторів характерна конструкція бункерного типу, а для дозаторів безперервної дії — бункерного і стрічкового.
За системою завантаження вагові дозатори поділяють на:
а) завантажувані гравітаційним шляхом; впуск і регулювання потоку матеріалу, що надходить у мірну посудину, що проводиться в цих дозаторах з допомогою секторального або шиберного затвора;
б) завантаження з допомогою спеціальних живильників; між випускним люком бункера і мерником в цих дозаторах ставиться живить механізм — шнековий, барабанний, лоткові або вібраційний